Różne furtki i bramy. Ogrodzenia w ogrodzie

okazale, a nawet nowocześnie wyglądać. Dlatego wielu gospodarzy, zamiast likwidować posiadane przez siebie tradycyjne płoty drewniane, sięga po sprawdzone metody ich renowacji. Zajmują się także ich malowaniem i dostawianiem n

Różne furtki i  bramy. Ogrodzenia w ogrodzie bramy i furtki śląsk

Zalety posiadania płotu drewnianego

Stawianie płotów stanowi tradycyjną metodę ogradzania różnych posesji. Trzeba również przyznać, że dobrze zadbane płoty drewniane potrafią bardzo okazale, a nawet nowocześnie wyglądać. Dlatego wielu gospodarzy, zamiast likwidować posiadane przez siebie tradycyjne płoty drewniane, sięga po sprawdzone metody ich renowacji.

Zajmują się także ich malowaniem i dostawianiem nowych elementów. Wydaje się, że możliwość przeprowadzania przy płotach własnych prac konserwatorskich stanowi ich dodatkową zaletę, ponieważ w przypadku nowoczesnych ogrodzeń bywa tak, że właściciel nie jest w stanie samodzielnie ich naprawić i musi zawsze korzystać z fachowej pomocy, co wiąże się z koniecznością poniesienia odpowiednich kosztów.


O bramie w Wikipedii

Brama (wrota) ? główne wejście lub wjazd na teren zamknięty, otwór, najczęściej zamykany, umieszczony w określonej budowli (ogrodzeniu, murze, budynku) ujęty w obudowę konstrukcyjno-architektoniczną.

Ze względu na funkcję można rozróżnić następujące bramy:

warowne ? jako element stałych umocnień obronnych, fortyfikacji (np. zamku, twierdzy, murów obronnych). Były stosowana od starożytności do XIX wieku (w twierdzach). Zwykle miała formę warownej baszty o przejściu chronionym broną i zwodzonym mostem, czasem z samborzem. Bramy dodatkowo były chronione przedbramiem, z którego wykształcił się barbakan.
w ogrodzeniu ? stanowiące wjazd na teren fabryki, pałacu, ogrodu, parku itp. Poczynając od okresu baroku bramy w ogrodzeniach stały się ważnym składnikiem kompozycji pałacowo-ogrodowych.
triumfalne ? wznoszono je od XVI wieku na wzór starożytnych rzymskich łuków triumfalnych - zwłaszcza w okresie baroku.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Brama


Furtki zakładane przy wejściu na posesje znajdujące się na terenach wiejskich

Posesje znajdujące się na terenach wiejskich bardzo często muszą być zabezpieczane nie tylko przed osobami postronnymi, ale też przez różnymi zwierzętami. Dlatego budowane są wokół nich ogrodzenia, a na teren takich posesji można wejść przez furtkę wejściową. Obsługa takiej furtki jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy podnieść do góry zamieszczony na niej haczyk lub klamkę żeby można było ją otworzyć i zamknąć.

Jednocześnie właściciele starają się montować przy furtkach jakieś zabezpieczenia, dzięki którym osoby postronne nie będą mogły samodzielnie wejść na teren posesji. Podobne furtki montowane są przy ogrodach, dzięki czemu żadne zwierzęta nie mogą wtargnąć do ogrodu i zniszczyć posadzonych w nim upraw.



© 2019 http://fsl.org.pl/