O pracy geodety oraz jego obowiązkach

niach geodezyjnych.Jak dzieli się geodezja?Nie każdy wie, że geodezja dzieli się na dwie główne kategorie, które zajmują się innymi obszarami działalności. Geodezja niższa, czyli tak zwane miernictwo, zajmuje się obszarami nie wię

O pracy geodety oraz jego obowiązkach Przy budowie z pewnością będziemy potrzebowali kogoś od tyczenia np. . Bez wyliczeń geodezyjnych żaden budynek nie mógłby powstać. Dzisiaj na temat geodetów, mapkach oraz opracowaniach geodezyjnych.

Jak dzieli się geodezja?

Nie każdy wie, że geodezja dzieli się na dwie główne kategorie, które zajmują się innymi obszarami działalności. Geodezja niższa, czyli tak zwane miernictwo, zajmuje się obszarami nie większymi niż promień 15 km koła. To właśnie Ci geodeci, których widuje się z trójnogami oraz Ci, którzy przeprowadzają tyczenia działek i budynków.

Jest też geodezja wyższa zajmująca się obszarem powyżej 750 km kwadratowych oraz uwzględniają kulistość ziemi oraz jej nieregularne kształty. Generalnie tacy geodeci współpracują przy tworzeniu map województw, państw i kontynentów oraz obliczają ich powierzchnię oraz tworzą mapy wysokościowe danych terenów.


Definicja osnowy geodezyjnej

Osnowa geodezyjna w Polsce ? zbiór punktów, które mają położenie wyznaczone w państwowym systemie odniesień przestrzennych, na których wyznaczono wielkości fizyczne charakterystyczne dla danego jej rodzaju oraz błąd ich wyznaczenia1. Osnowy geodezyjne realizują fizycznie przyjęty układ współrzędnych, czyli tworzą układ odniesienia dla prac geodezyjnych i kartograficznych2. Inaczej ? punkty osnowy geodezyjnej pełnią rolę nawiązania dla wszystkich robót geodezyjnych, których wynikiem są współrzędne określone w państwowym układzie współrzędnych.

Punkty osnowy mają niepowtarzalne numery, posiadają opisy topograficzne, zostały oznaczone w terenie znakami geodezyjnymi a ich dane zostały umieszczone w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Osnowa_geodezyjna


Położenie budynku w przestrzeni

Planowanie przestrzeni to szczególna cecha pracy w geodezji. Bowiem od tego zależy co geodeta będzie miał do zrobienia, a wszelkie zagadnienia związane właśnie z planowaniem przestrzennym mają zastosowanie również w geodezji. Wiadomo, ze położenie samego budynku na danej działce zależy w głównej mierze od właściciela, jednak to geodeta ma ostateczne zdanie co do poprawności wybranego położenia nieruchomości. Istnieją bowiem określone przepisy i normy, których przeciętny zjadacz chleba nie zna.

Dlatego warto dostosować się do rad i zaleceń geodety, z resztą i tak będziemy mieli mało do gadania w tym temacie, jeżeli w ogóle chcemy rozpocząć budowę nieruchomości.



© 2019 http://fsl.org.pl/